Bývalý analytik Fedu: Stablecoiny představují nižší riziko než tradiční bankovní vklady

Podle Brendana Maloneho, bývalého analytika FEDu, může být držení stablecoinů vázaných na dolar méně rizikové než držení tradičních bankovních vkladů.

Malone, který nyní píše jménem technologické výzkumné a investiční společnosti Paradigm, ve středu tvrdil, že stablecoiny jsou ze své podstaty méně náchylné k runu na banky než skutečné banky, a to díky přísné povaze emitentů spravujících své rezervy.

„Tato rezervní aktiva se mohou shodovat se stablecoiny v oběhu jedna ku jedné, sestávají ze závazků centrální banky nebo krátkodobých státních dluhopisů, jsou oddělena od vlastních aktiv emitenta, jsou chráněna před postupem věřitelů a podléhají ocenění nebo auditu,“ napsal analytik.

Stablecoiny jsou tokeny založené na blockchainu, jejichž hodnota je vázána na fiat měnu nebo jiné „stabilní“ aktivum – nejčastěji americký dolar. Umožňují uživatelům za určitých okolností využívat efektivitu blockchainových převodů a služeb, přičemž nejsou vystaveni volatilitě běžných kryptoměn, jako je Bitcoin (BTC) a Ether (ETH).

Dvěma největšími stablecoiny podle tržní kapitalizace jsou dnes USDT společnosti Tether a USD Coin společnosti Circle (USDC), které dohromady představují hodnotu přes 100 miliard dolarů. Emitenti obou mincí vydávají pravidelné zprávy o složení svých rezerv, které se obvykle skládají výhradně z hotovosti a krátkodobých státních dluhů.

Naopak bankovní činnost může být „vysoce riziková“, protože banky často využívají vklady klientů k investicím do aktiv s delší dobou splatnosti. Pokud nominální hodnota těchto aktiv mezitím výrazně klesne, může dojít k hromadnému vybírání vkladů, v jehož důsledku banka nebude schopna uspokojit všechny žádosti o výběr.

Přesně to se stalo v případě banky Silicon Valley (SVB) před jejím březnovým krachem. Banka zveřejnila, že prodala své dlouhodobé dluhopisy s čistou ztrátou 1,8 miliardy dolarů, což přimělo vkladatele, aby urychleně odešli.

Pro zajímavost, Circle USDC v té době také ztratil svou vazbu na dolar, protože emitent držel více než 3 miliardy dolarů svých rezerv ve formě bankovních vkladů u SVB.

„Rámec řízení rizik platný pro stablecoiny by měl být navržen tak, aby zvládal jedinečná rizika spojená se stablecoiny, která se liší od těch, která vznikají v tradičním bankovnictví,“ dodal Malone.

Stablecoinová legislativa

The House Financial Services Committee předložil k projednání zákon Clarity for Payment Stablecoins Act of 2023 a zařadil ho tak mezi první právní předpisy zaměřené na kryptoměny, které se mohou stát zákonem ve Spojených státech.

Předchozí slyšení však bylo sporné: předseda výboru Patrick McHenry obvinil Bílý dům z toho, že při jednáních o návrhu zákona nedokázal dosáhnout dostatečného kompromisu, zatímco demokraté McHenryho obvinili z uspěchaného hlasování.

Hlasování v poměru 29:21 proběhlo téměř přímo po stranické linii, přičemž pro návrh hlasovali pouze tři demokraté. To, že se nepodařilo zajistit velkou podporu obou stran, se může stát překážkou pro návrh zákona, pokud se dostane do Senátu ovládaného demokraty.

Tým FutureMining

Tým FutureMining

Sdílet

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Chcete si nechat ujít další růst kryptoměn?

Nechcete se radši dozvědět více? 

Nechte nás na sebe kontakt a my se vám obratem ozveme.