Těžba
kryptoměn

Kryptoměny jsou fenoménem moderní doby a jejich obliba neustále roste. Přibývá míst, kde lze kryptoměnami platit a počet lidí, kteří se zajímají o to, jak těžit kryptoměny, se zvyšuje. Těžba kryptoměn čili mining je jednou z možností, jak digitální měny získávat a profitovat na nich. Největšímu zájmu se stále těší těžba Bitcoinu, ale už dávno nejde pouze o tuto nejznámější kryptoměnu a do popředí se dostávají i další kryptoměny jako například Monero, Litecoin, či Ethereum.

Kryptoměny seznamte se

O kryptoměnách se mluví čím dál častěji a rozhodně se už nejedná pouze o kratochvíli počítačových nerdů. Digitálními měnami se zabývají i ekonomická média a nezřídka se o nich zmiňují i mainstreamové sdělovací prostředky. Aby člověk porozuměl “co na tom všichni vidí”, je třeba si stručně představit nejen kryptoměny jako takové, ale i to, jak fungují.

Co to vlastně jsou kryptoměny?

Kryptoměna je jedním z typů digitální měny a je vytvořena elektronicky. I když mnohde narazíte na líbivý obrázek Bitcoinu, na měnu si fyzicky nesáhnete a už vůbec si ji nedáte do peněženky – tedy rozhodně ne do té, v níž nosíte své “normální” peníze, platební karty, doklady a další nezbytnosti. Kryptoměny se uchovávají v tzv. digitálních peněženkách, které si blíže představíme později. Systém kryptoměn je matematicky a softwarově velmi propracovaný a zapojuje do procesu své uživatele. Kryptoměny vznikly, aby nabídly bezpečnější, transparentnější a rychlejší platby.

Jaké mají kryptoměny výhody?

Kryptoměny nabízí alternativu k běžným platbám, ovšem aby je vůbec někdo začal používat, musí mít oproti nim nějaké výhody. A kryptoměny disponují hned několika pozitivy, díky nimž si získávají čím dál širší základnu uživatelů. Jednou z velkých předností je decentralizace systému – přehledy o platbách nemá pouze jedna instituce, ale prakticky všichni uživatelé systému, což zaručuje transparentnost plateb. Kryptoměny se dále obejdou bez prostředníka, kterým u peněz bývá například banka a kryptoplatby tak jdou přímo od odesílatele k příjemci, což je nejen mnohem rychlejší, ale také levnější. Vzhledem k tomu že odpadají poplatky bankám a jiným institucím, jsou náklady na převod minimální. Uživatelé si u kryptoměn dále cení i anonymity, jelikož platby se obejdou bez osobních nebo citlivých údajů. To ale neznamená, že není možné transakce vystopovat. Samozřejmě že tam, kde jde o peníze, je nutné i velmi důkladné zabezpečení. Jinak tomu není ani u digitálních měn – díky silnému šifrování je takřka nemožné systém prolomit.

Jak systém kryptoměn funguje?

Jak již bylo zmíněno, systém kryptoměn je velmi dobře propracovaný a důkladně zabezpečený systém. Jednotlivé kryptoměny fungují různě, proto zde představíme nejznámější kryptoměnu a vysvětlíme, jak funguje Bitcoin. Systém zjednodušeně pracuje tak, že transakci, která proběhne v dané kryptoměně ověřují uživatelé pomocí svého hardwaru. Toto ověřování probíhá pomocí softwaru, který řeší matematické úlohy a ověřování neprovádí pouze jeden člověk, ale naopak velké množství uživatelů, kteří se nazývají těžaři. Za úspěšné vyřešení těchto úloh a tím i potvrzení platby má těžař určitý zisk v jednotkách této kryptoměny.

Transakce, které se u jednotlivých kryptoměn provádí, jsou zapsané v tzv. blockchainu, což je v podstatě taková digitální účetní kniha, kde jsou uvedené veškeré transakce určité kryptoměny. A jelikož je celý systém decentralizovaný, blockchain neexistuje jen u jednoho uživatele, ale naopak jeho kopie mají tisíce počítačů na celém světě. Z této vzájemně sdílené databáze tak není možné již zadané údaje o platbách vymazat. Transakce provedené kryptoměnou se do blockchainu ukládají po tzv. blocích. Bloky na sebe navazují a každý je zapečetěn digitálním podpisem. To vše tak zamezuje falšování plateb.

Vše zní poměrně jednoduše – kryptoměny se vydělávají tím, že se potvrdí transakce ostatních lidí. Ovšem samozřejmě to má háček. Tím je u těžby kryptoměn velké množství elektrické energie, kterou počítač spotřebuje při plnění matematických úloh a potvrzování plateb. Samotná těžba se tak může velmi prodražit a nemusí být rentabilní. Vysoká spotřeba energie ale opět zabraňuje tomu, aby systém, který stojí na tom, že se do ověřování zapojuje co nejvíce uživatelů, mohl někdo zneužít.

Jaké druhy kryptoměn vůbec existují?

Velká většina lidí si pod pojmem kryptoměna představí tu nejznámější – Bitcoin. Nicméně kryptoměn existuje mnohem, mnohem více. Počet kryptoměn jde rozhodně do řádu stovek, některé zdroje dokonce mluví o tom, že jich jsou tisíce. Ne všechny kryptoměny ale “přežijí” a jsou stabilní na trhu. Při miningu je tak dobré si vybírat ty, které jsou již prověřené. Mezi nejznámější kryptoměny patří, vedle již zmíněného Bitcoinu, Ethereum,Litecoin, Cardano, Solana, Dogecoin, Tron, Monero nebo Polkadot.

Jak se od sebe kryptoměny liší?

Vzhledem k tomu, že kryptoměn existuje opravdu mnoho, je logické, že jsou mezi nimi určité rozdíly. Každá kryptoměna má svá specifika a vlastnosti, kterými se odlišuje od ostatních. Předně mají jednotlivé kryptoměny různé systémy použití, či způsoby těžby. Odlišnosti nalezneme i v technologii jednotlivých kryptoměn. Různá je i rychlost transakcí, či stupeň anonymity při provádění plateb.

Co všechno má vliv na ceny kryptoměn?

Těžba a obchodování s kryptoměnami mají za cíl především zisk. Cena kryptoměn je často skloňována i v médiích, mnohdy v negativním kontextu. I když se častěji dočteme o tom, cena Bitcoinu, či dalších kryptoměn padá, z dlouhodobého hlediska hodnota kryptoměn, až na menší kolísání, prakticky neustále roste. Jako vše ostatní na trhu, i cenu kryptoměn určuje nabídka a poptávka. A díky rostoucí popularitě kryptoměn, rozšiřující se síti míst, kde se jimi dá platit a jejich potenciálu do budoucna jde hodnota kryptoměn nahoru.

Mining těžba kryptoměn jako zdroj příjmů

Jedním ze způsobů, jak kryptoměny získat, je jejich těžba neboli tzv. mining. Těžba kryptoměn je, stejně jako těžba nerostných surovin, energeticky náročná záležitost. U miningu je třeba počítat s tím, že je předně potřeba investovat do hardwaru na těžbu a následně brát v potaz i velkou spotřebu energie. Před začátkem těžby kryptoměn je tedy důležité si spočítat, zda se vůbec vyplatí.

Proč je těžba kryptoměn tak populární?

Hlavním důvodem, proč se tisíce těžařů po celém světě pouští do těžby Bitcoinu a dalších digitálních měn, je samozřejmě zisk. Vedle vlastního obohacení se ale kryptoměny používají i k dalším účelům. Uplatní se i při okamžitých transakcích kamkoli do světa – při využití kryptoměn totiž není třeba čekat, až platbu banka zpracuje a transakce jsou díky tomu opravdu velmi rychlé. Uživatelé používají kryptoměny také kvůli nízkým poplatkům a anonymitě.

Jak probíhá těžba kryptoměn?

Pokud již máte k těžbě kryptoměn připravený krumpáč, tak ho zase můžete odnést zpět do sklepa. Mining totiž probíhá na počítači těžaře, ovšem nejprve je třeba, aby byl počítač vybaven odpovídajícím hardwarem. Dále musí být uživatel schopen nainstalovat a spustit těžařský software což je poměrně složité. Pokud se ale vše povede, na počítači těžaře pak běží program, který řeší matematické úlohy, čímž potvrzuje transakce v dané kryptoměně. Za úspěšné potvrzení transakce pak následuje odměna v podobě jednotek této kryptoměny. Vlastní těžba je tak tedy v podstatě kontrolou a potvrzením transakcí ostatních uživatelů a začlenění těchto plateb do bloků.

V blockchainu, tedy pomyslné účetní knize, vytvoří uživatel kryptoměny záznam tím, že provede platbu kryptoměnou. Následně přichází do hry těžaři, kteří tvoří tzv. bloky, což jsou záznamy, které potvrzují, že je transakce validní. Těžaři pomocí speciálního softwaru zjišťují, zda se jedná o platbu, která má správný elektronický podpis, probíhá mezi validními elektronickými peněženkami apod.

Cílem těžařů je tedy vytvořit blok, jež proběhlou transakci správně potvrdí a následně ji zařadí do blockchainu, za což získají odměnu v podobě jednotek dané kryptoměny.

Jaký hardware potřebuji k miningu?

Už bylo řečeno, že k miningu je potřeba speciální vybavení. Jaký hardware je pro těžbu kryptoměn potřeba? Základem je přirozeně počítač. Na běžném počítači bohužel těžba kryptoměn není možná, a proto je nutné ho trochu vylepšit. Toto vylepšení spočívá v pořízení výkonných grafických karet, které jsou původně určené pro hraní počítačových her. Grafické karty se při těžbě kryptoměn používají pro řešení matematických úloh. Čím víc grafických karet je k počítači připojeno, tím je těžební systém výkonnější. Počítač s větším počtem grafických karet se pak označuje jako těžební rig. Dále je třeba zvolit pro těžební počítač vhodnou základovou desku, což se odvíjí od počtu grafických karet, které budou těžit. Dále nesmíme zapomenout i na další drobnosti jako CPU, či RAMky.

Ceny hardwaru, především grafických karet, ale v poslední době raketově stoupají a tím se zvyšují i počáteční náklady na mining. Přičteme-li k tomu i vysokou spotřebu elektrické energie, je třeba si velmi dobře spočítat, zda se těžba kryptoměn vyplatí.

Má těžba kryptoměn nějaká rizika?

Systém digitálních měn není zcela neprůstřelný, a tedy i zde jsou věci, na které si je třeba dát pozor. Mezi největší rizika kryptoměn je odcizení účtu, kde jsou kryptoměny uložené. Každý uživatel si svoje kryptoměny ukládá do digitální peněženky. Ty existují buď online, nebo je možné si koupit i hardwarovou digitální peněženku, která se připojuje k počítači podobně jako například flash disk. Rizikové je tedy spíše uchovávání kryptoměn a zabezpečení účtu, aby uživatel nepřišel o své digitální peníze. Samotná těžba jako taková příliš rizik nemá, nepočítáme-li zděšení po obdržení vyúčtování za elektřinu.

Obchodování co vše se dá s kryptoměnami podnikat

Druhou možností, jak se ke kryptoměnám dostat a rozšířit tak řady jejich uživatelů je obchodování s kryptoměnami. Základní princip je stejný jako u každého jiného obchodování – co nejlevněji nakoupit a co nejdráže prodat. Vedle toho, že se tedy kryptoměny využívají podobně jako akcie se s nimi dá též nakládat jako s obyčejnými penězi a lze za ně nakupovat zboží nebo služby. Také se využívají jako dlouhodobá investice.

Jak se kryptoměny nakupují a prodávají?

Ke kryptoměnám se dá dostat také o něco jednodušší cestou, než je jejich těžba, a to nákupem. Nákup kryptoměn se dá provést buď na burze, ve směnárnách nebo ve speciálních automatech. Nákup na burze je tím nejakčnějším způsoben obchodování s kryptoměnami. Stejně jako na běžné burze se i zde obchodování řídí nabídkou a poptávkou a ceny kryptoměn nejsou pevně dány. Oproti tomu nákup ve směnárnách se řídí kurzem kryptoměny. Takže tak jako za určitou částku nakupujete eura, dolary, či jinou měnu, stejně provedete i nákup Bitcoinu nebo dalších měn. Poslední možností, kde získat kryptoměny jsou pak automaty, jejichž síť se, především ve větších městech, rozšiřuje. Ideální je mít v telefonu připravenou digitální peněženku a pak už jen stačí v automatu vybrat, za jakou částku chcete nakoupit a zařízení vás již celým procesem provede.

Kde se dá za kryptoměny nakupovat?

Platby kryptoměnou umožňuje čím dál více obchodníků i u nás. Nyní je možné kryptoměnami platit na více než 400 místech v ČR a síť se stále rozšiřuje. Nákupy za kryptoměny akceptuje například Alza, Bitcoin Coffee v Praze nebo třeba brněnský DJ Captain Sound. Samozřejmě že obchodníků, kde lze platit Bitcoinem a jinými měnami je mnohem více. Kde všude je možné kryptoměnami zaplatit ukazuje například kryptomapa coinmap.org.

A jak platba kryptoměnami probíhá? Je celkem jednoduchá a moc se neliší od běžné platby online pomocí platební karty. Například pokud chcete provést nákup za Bitcoiny v Alze, stačí si při objednávce vybrat platbu Bitcoinem a stránky vás následně přesměrují na platební bránu BitcoinPay. Tam je uvedena bitcoinová adresa, kam se platba, která probíhá přímo z bitcoinové peněženky, pošle.

Kde lze s kryptoměnami obchodovat?

Kryptoměny lze těžit, je možné za ně nakupovat zboží a služby a také se s nimi dá obchodovat, i spekulovat. Cílem v tomto případě je kryptoměny levně nakoupit, dráž prodat a generovat tak zisk. Obchodování s kryptoměnami je možné na několika místech, například na eToro nebo XTB. Pro obchodování s kryptoměnami dokonce není třeba je reálně vlastnit.

Future Mining kryptoměny jsou naše doména

Těžba kryptoměn vyžaduje nejen počáteční vklady při nákupu potřebného hardwaru a znalosti pro jeho zapojení, ale též je třeba počítat s vysokou spotřebou elektřiny, která je s těžbou kryptoměn spojená. Pro začátečníky tak toto mohou být faktory, které ho od vstupu do světa kryptoměn odradí. Ideální tak je mít po ruce zkušeného a ověřeného partnera, který vám pomůže a poradí tak, abyste na kryptoměnách vydělali a neskončili v červených číslech. A přesně takovým partnerem je společnost Future Mining, která se snaží svět digitálního zlata přiblížit i širší veřejnosti.

Těžba s Future Mining

Společnost Future Mining je zkušeným a spolehlivým partnerem pro těžbu kryptoměn. Dlouhá léta se pohybuje ve světě kryptoměn a díky desetiletým zkušenostem se stavbou těžebních počítačů umí svým klientům vytvořit výkonný počítač na míru a poskytne nejen své znalosti, ale též zázemí a servis těžebního systému. Future Mining dbá na to, aby tvořil špičkový hardware pro těžbu pouze z těch nejkvalitnějších a nejmodernějších komponentů.

Samozřejmostí je u nás správa zařízení – na těžební stroje nepřetržitě dohlíží tým našich IT specialistů, kteří dávají pozor na to, aby vše fungovalo, jak má a těžební stoje ze sebe vydaly maximum. Future Mining dbá i na zabezpečení těžebních strojů, a to nad rámec zabezpečení prostor díky našemu kamerovému systému.

Vedle samotného hardwaru nabízíme i výhodné ceny energií. Máme uzavřeny několikaleté smlouvy s dodavatelem energií, díky čemuž se ceny za energie nemění a my tak klientům můžeme nabídnout vždy nejlepší možnou cenu energie na trhu.

Jaké kryptoměny Future Mining těží?

Jak již bylo řečeno, kryptoměn existuje obrovské množství, nicméně společnost Future Mining si pro těžbu pečlivě vybírá takové kryptoměny, které jsou tradiční a mají stabilní postavení na trhu. Je pro nás důležité, aby těžené měny měly potenciál růstu do budoucna a byly tak pro naše klienty výhodné. Vedle nejznámějšího Bitcoinu u nás tak probíhá těžba Etherea, druhé největší kryptoměny. Těžíme také Litecoin, Monero, Ravencoin, Classic nebo Ergo.

Investice do kryptoměn s Future Mining

Vedle těžby digitálních měn se Future Mining věnuje též investicím. Investice do kryptoměn je sice méně riskantní než mining, ale vyžaduje znalosti významu a systému kryptoměn, aby bylo zaručeno, že tato činnost bude generovat zisk. Díky našim dlouholetým zkušenostem nabízíme našim klientům investování se stanoveným termínem na vyplácení výnosů i na návrat původního vkladu.

Poradenství Future Mining

Future Mining nabízí i odborné poradenství. Obrátit se na nás můžete, pokud budete potřebovat radu při zapojení těžebního počítače, poradíme vám také se samotnou těžbou kryptoměn, či investic do kryptoměn.

Poradenství poskytujeme i ohledně legislativy, která se ke kryptoměnám vztahuje. Řekneme vám, jaké jsou v této oblasti povinnosti, abyste se nedostali do křížku se zákonem a vyhnuli se tučným pokutám.

Chci spolupracovat s Future Mining, jak to bude probíhat?

Pokud se chcete vrhnout do světa digitálních měn a začít s těžbou společně s Future Mining, určitě vás zajímá, jak vše probíhá. Celý postup se dá shrnout do pěti kroků:

1. Informace

Na začátek je pro nás velmi důležité, abychom vám vše dobře vysvětlili. Během našeho setkání, které může probíhat jak osobně, tak online nebo telefonicky, vám objasníme, jak těžba probíhá, případně doplníme vaše stávající znalosti. Samozřejmě že zodpovíme veškeré vaše dotazy a zjistíme, jaká očekávání od těžby kryptoměn máte.

2. Návrh

Po zjištění, jaké jsou vaše představy pro vás sestavíme návrh těžebního balíčku, který bude obsahovat návrh konfigurace těžebních strojů a nastavení výpočetního výkonu. Určíme, jaké množství elektrické energie bude potřeba a zahrnuta zde bude i správa strojů a další nezbytnosti.

3. Smlouva

V momentě, kdy si těžební balíček odsouhlasíme a domluvíme se na podmínkách ke spokojenosti obou stran, přichází na řadu podpis smlouvy.

4. Zapojení

Jakmile dojde k první platbě, jsou do 14 dní zapojeny těžební stroje a je nastavena digitální peněženka, kam se budou vytěžené mince ukládat. Klient také bude mít přístup k aplikaci, v níž uvidí informace o tom, jak těžba probíhá.

5. Těžba

Po zapojení strojů a dokončení nastavení pak už dochází na samotnou těžbu. My se o vaše těžařské zařízení staráme a vy jen sledujete, jak pracuje. Průběžně můžete sledovat přírůstek vytěžených mincí a měsíčně probíhá platba za energie a servisní poplatek.

Těžba Bitcoinu

Milionové zisky a příběh jako z pohádky. Právě s tím si nejznámější kryptoměnu světa spojuje široká veřejnost. Největší boom Bitcoin (BTC) zažil v roce 2017, kdy se jeho hodnota vyšplhala na rekordních 21 000 $. A zájem o tuto digitální měnu neklesá.

více informací o měně

Těžba Monera

Digitální měna Monero (XMR) slouží k rychlým, bezpečným a hlavně nevystopovatelným platbám. Vděčí za to důmyslnému systému podpisů, který neobsahuje žádné informace o provedené transakci. Identita odesílatele a příjemce tak zůstává anonymní.

více informací o měně

Těžba Etherea

Ethereum je platforma pro decentralizované aplikace na principu open-source softwaru. Programátoři ji hojně používají pro vývoj nových peněženek na kryptoměny, investičních aplikací i her s in-game aktivy s možností vydělávat reálné peníze.

více informací o měně

Pojďte těžit s námi

Napište nám a my odpovíme do 48 hodin.


    Jméno a příjmení


    E-mail


    Telefon

    Váš text

    Poznámka: Kliknutím na tlačítko Odeslat souhlasíte s našimi zásadami ochrany osobních údajů.



    Chcete si nechat ujít další růst kryptoměn?

    Nechcete se radši dozvědět více? 

    Nechte nás na sebe kontakt a my se vám obratem ozveme.