Jak zatočí s budoucností stablecoinů CBDC?

Umožní centrální banky stablecoinům přežít? Mohou pokojně koexistovat s digitální měnou centrální banky jako finanční nástroj pro nebankovní subjekty?

Centrální digitální měny bank (CBDC) začínají kvasit a většina lidí opravdu neví, co může očekávat. Například čínský e-CNY neboli digitální jüan již používá 200 milionů čínských občanů a k jeho plnému zavedení by mohlo dojít již v únoru. Jak bude reagovat mezinárodní trh ? Evropská centrální banka zkoumá digitální euro již několik let. EU by mohla zavést digitální euro v roce 2023. Bude Evropská centrální banka regulovat strop digitálního eura, který může jedna strana držet? Mezi nejvíce očekávané digitální měny patří digitální dolar. Objeví se někdy ?

Mezi těmito otázkami  plné nejistoty pak rezonuje jedna trvalá: Jaký dopad budou mít digitální měny velkých ekonomik na stablecoiny? Zůstane jim vůbec nějaký kyslík k dýchání?

Pozitivní je, že někteří se domnívají, že většina velkých CBDC půjde cestou velkoobchodu – tj. umožní přímý přístup k digitálním penězům omezenému počtu velkých finančních institucí. Pokud by tomu tak bylo, mohl by tak v platebním sektoru zůstat „maloobchodní kousek“ pro stablecoiny?

„Jejich peněženky“ nebo účty by mohly být v držení zprostředkovatelů, jako jsou komerční banky, které pak mají pohledávky vůči centrální bance. Efektivně však bude většina CBDC sloužit k maloobchodním platbám,“ uvedl pro Cointelegraph Gerard DiPippo, vedoucí pracovník Centra pro strategická a mezinárodní studia: „Patří sem i čínský e-CNY, který bude podle mnohých prvním CBDC ve velké ekonomice, který bude zaveden ve velkém měřítku.“

Arvin Abraham, partner advokátní kanceláře McDermott Will and Emery se sídlem ve Velké Británii, řekl serveru Cointelegraph „Ačkoli je ještě brzy na to, abychom se rozhodovali, očekával bych, že CBDC budou přístupné jak maloobchodním, tak velkoobchodním stranám. Vlády mají konkurenční nutkání umožnit maloobchodní používání CBDC, aby si udržely relevantnost svých měn ve světě, kde jsou stablecoiny a další kryptoměny stále více přijímány jako platební prostředek.“

Soutěžíme o uživatele ?

„Zřejmou výhodou stablecoinů je, že existují déle než většina CBDC. To platí zejména v USA,“ řekl DiPippo. „Myslím, že zavedení amerického CBDC by trvalo mnoho let, i kdyby ho dnes schválil Kongres.“

Na druhou stranu se jiní domnívají, že CBDC, pokud  se objeví, učiní stablecoiny bytečnými. Vezměme si, že dva přední stablecoiny, Tether (USDT) a USD Coin (USDC), jsou oba navázány na americký dolar a oba usilují o vazbu 1:1.

„Ve světě s americkým dolarem CDBC potřeba těchto mincí zmizí, protože bude existovat nativní krypto alternativa, která bude vždy kryta 1:1 dolarem a bude efektivně zaměnitelná se svým fiat ekvivalentem,“ řekl Abraham.

Možná mohou mírumilovně koexistovat, což je možnost, kterou předložila neméně významná autorita, jakou je druhý nejvýše postavený úředník americké centrální banky.

„Pokud by se soukromé peníze – buď v podobě stablecoinů, nebo kryptoměn – rozšířily, mohli bychom být svědky fragmentace amerického platebního systému do takzvaných oplocených zahrad,“ vypověděla místopředsedkyně Federálního rezervního systému Lael Brainardová během květnového slyšení v Kongresu „CBDC by mohly koexistovat se stablecoiny a penězi komerčních bank a doplňovat je tím, že by poskytovaly bezpečnou odpovědnost centrální banky v digitálním finančním ekosystému.“

Mohou stablecoiny a CBDC existovat vedle sebe?

Je tento harmonický scénář reálný? „Nevidím důvod, proč by stablecoiny a CBDC nemohly existovat vedle sebe,“ řekl DiPippo pro Cointelegraph. „V praxi bude míra jejich koexistence částečně záviset na regulacích, konkrétně na tom, zda některé vlády vůbec stablecoiny pro platby povolí – zejména v přeshraničním kontextu.“

Hodně bude záležet na uživatelských zkušenostech, nákladových výhodách a obecné použitelnosti jednotlivých nástrojů, dodal DiPippo. „Obecně mám větší důvěru v soukromý sektor, že v těchto ohledech uspěje. Nebojím se ani tak toho, že by stablecoiny byly ‚vytlačeny‘, jako spíše toho, že by byly zakázány.“

Kryptoměnová burza Coinbase nejenže věří v soužití, ale podle červencové bílé knihy tvrdí, že CBDC mohou stablecoiny dokonce podpořit. „Pevně věříme, že CBDC doplní a podpoří robustní, inkluzivní a bezpečné inovace stablecoinů a širší ekonomiky digitálních aktiv.“

Stablecoiny jsou v lepší pozici pro inovace než CBDC, dodává Coinbase. „Kromě toho, že stablecoiny mají výhodu prvního hráče, očekává se, že se budou v nadcházejících letech nadále rychle vyvíjet a inovovat a experimentovat způsobem, který CBDC nemusí být schopny kvůli rozdílům ve velikosti a rozsahu.“

Ve snaze o digitální euro Evropská centrální banka „zkoumá omezení částky 3000 eur, kterou může držet jedna strana, na základě různých politických úvah,“ uvádí se v bílé knize. Pokud by k tomu došlo, stablecoiny by pravděpodobně mohly sloužit těm, kteří „potřebují větší držbu digitálního ekvivalentu fiat měny“. 

„Vedle CBDC by stablecoiny stále mohly hrát určitou roli, i když by byla omezenější než dnes,“ připustil Abraham. Stablecoiny by mohly mít užitečnost v tom, že by poskytovaly pohodlný prostředek, jak mít zájem o koš akcií, komodit a dalších. To znamená, že „jejich funkce by se více podobala trackerovým fondům, kde je hodnota vázána na několik aktiv“.

MiCA zatemňuje vyhlídky stablecoinů v Evropě

Nařízení o trzích s kryptoaktivy (Markets in Crypto-Assets, MiCA), které má vstoupit v platnost v roce 2024, představuje pro stablecoiny „řadu výzev“, uvedl Abraham, především zákaz vyplácení úroků emitenty stablecoinů.

Takový zákaz by „připravil evropské občany o atraktivní investiční možnost, zejména s ohledem na to, že se očekává, že finanční stimulační nástroje přijaté k omezení ekonomických dopadů blokací povedou k historicky vysoké míře inflace,“ poznamenal Firat Cenzig, docent práva na Liverpoolské univerzitě. Mezitím Nicolaes Tollenaar, partner nizozemské advokátní kanceláře Resor, v názorovém článku pro Financial Times ze začátku srpna naznačil, že takový zákaz „by nutil emitenty přijmout obchodní model, který je udržitelný pouze při téměř nulových úrokových sazbách“, což je v blízké budoucnosti nepravděpodobné.

Proč Čína?

V březnu studie Hooverova institutu uvedla, že „časem by rozšíření e-CNY mohlo snížit roli dolaru jako světové rezervní měny a oslabit schopnost Spojených států uplatňovat finanční sankce proti nepoctivým mezinárodním aktérům“.

Je nepravděpodobné, že by tento systém sám o sobě výrazněji narušil postavení dolaru jako rezervní měny, především proto, že je koncipován jako digitální náhrada hotovosti, která se neúročí. „Centrální banky by nepřesunuly podstatnou část svých mezinárodních rezerv do hotovostní náhražky bez výnosu; budou nadále držet dluhopisy. Na tom e-CNY nic nezmění,“ řekl DiPippo serveru Cointelegraph.

A co finanční inkluze?

Na jiném místě Eswar Prasad, profesor ekonomie na Cornellově univerzitě a autor knihy Budoucnost peněz, řekl Cointelegraphu na začátku tohoto roku: „Široce a snadno dostupný digitální dolar by podkopal důvody pro soukromě vydávané stablecoiny,“ ačkoli stablecoiny vydávané velkými korporacemi „by stále mohly mít přitažlivost, zejména v rámci vlastních obchodních nebo finančních ekosystémů těchto korporací“.

Nakonec mohou spotřebitelé rozhodnout, který nástroj bude mít navrch. Pokud jde o přijetí na trhu, „klíčová bude uživatelská zkušenost,“ dodal DiPippo. „V tomto ohledu tedy nevidím, že by stablecoiny měly  výhodu oproti CBDC.“

Je zde také otázka finanční inkluze, což je cíl, který si tvůrci CBDC i emitenti stablecoinů kladou za cíl. „Je nepravděpodobné, že by obyčejní lidé jako vy nebo já šli do Fedu, aby si pořídili své CBDC, se kterými by mohli provádět každodenní transakce,“ napsal Cowan. To znamená, že zákazníci budou stále dostávat své digitální dolary od komerčních bank, stejně jako dnes dostávají hotovost od místních bank. To nemusí pomoci těm, kteří nemají bankovní účty. 

„Regulované stablecoiny by mohly mít lepší pozici pro zlepšení finanční inkluze. Je to proto, že stablecoiny jsou v mnoha veřejných řetězcích a lze je snadno ukládat a přesouvat bez potřeby centrální strany – stejně jako dnes hotovost.“

Cowan vidí prostor pro oba finanční nástroje: „Ať už bude v budoucnu hodnota uchovávána a vyměňována jakkoli, stablecoiny i CBDC budou mít pravděpodobně vedoucí úlohu v nadcházející transformaci financí.“

Tým FutureMining

Tým FutureMining

Sdílet

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Chcete si nechat ujít další růst kryptoměn?

Nechcete se radši dozvědět více? 

Nechte nás na sebe kontakt a my se vám obratem ozveme.