Letošní bitcoinová spotřeba energie válcuje loňský rok

Přesné údaje o spotřebě energie v těžební síti bitcoinu jsou sice oříšek, nicméně rostoucí trend je naprosto zřetelný. Aktuálně se odhaduje, že už nyní letošní spotřeba převýšila celý loňský rok, tedy více než 67 TW/h. 

Kvalifikovaný odhad pro celkovou spotřebu za tento rok je 91 TW/h. Cambridge Bitcoin Electricity Consumption Index uvádí dokonce víc než 95,68 TW/h!

Na chladničky bitcoin nemá

Nicméně pokud vezmeme spotřebu energie bitcoinové sítě v kontextu světové spotřeby, představuje jeho těžba 0,43 % z celku. A to je vlastně méně než odhadovaná spotřeba chladniček – celosvětově zhruba 104 TW/h. 

Ve světě se už opakovaně přetřásalo, že těžba není ekologická právě kvůli elektrické energii, kterou spotřebovává. Těžaři ale moc neovlivní, jak který stát získává elektřinu a zda využívá zelené zdroje nebo nikoliv. Na čisté zdroje momentálně hodně cílí Kanada a USA, kam se přemístili těžaři z Číny. 

Elektronický odpad v širším kontextu

Dalším aspektem těžby je elektronický odpad, tedy vyřazený hardware. Studie společnosti Science Direct naznačuje, že jedna transakce v bitcoinové síti vyprodukuje 272 gramů tohoto odpadu. Odhadem je jeho roční produkce (počítáno ke květnu roku 2021) 30,7 metrických kilotun. V celosvětovém kontextu je to 0,11 % z celkového elektronického odpadu. 

Tým FutureMining

Tým FutureMining

Sdílet

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Chcete si nechat ujít další růst kryptoměn?

Nechcete se radši dozvědět více? 

Nechte nás na sebe kontakt a my se vám obratem ozveme.