Nový jihokorejský prezident odkládá zavedení daňové legislativy týkající se kryptoměn

Nově zvolený jihokorejský prezident Yoon Suk-yeol prohlásil, že daň z kryptoměn nebude zavedena do doby, než se legislativně zajistí ochrana spotřebitele. 

Zdanění zisků z kryptoměn mělo původně vejít v platnost v roce 2022. Tento původní plán se odkládá do doby, než bude přijat nový balíček předpisů nazvaný Digital Asset Basic Act (DABA). Podle deníku E-daily prezident Yoon zajistí, aby zákon o zdanění kryptoměn nevyšel dříve, než budou zavedeny rozumné právní předpisy na ochranu spotřebitele. 

Již od března pracuje jihokorejský prezidentský tým na možnostech, jak daň vůči zisku z kryptoměn legislativně podchytit. DABA byla letos koncipována Komisí pro finanční služby (FSC) a obsahuje řadu zákonů na ochranu spotřebitele. Tyto zákony se detailněji zabývají problematikou vydávání tokenu, nefungujících tokenů (NFT), centralizovaných burzovních listin (CEX) a reflektuje nařízení Joea Bidena o kryptoměnách. 

V rámci DABA má FSC v plánu zavést kryptopojištění jako pojistku proti hackerům, systémovým chybám a neoprávněným transakcím. Odložený zákon o krypto dani by uvalil 20% daň na zisku z krypto investic nad 2100 USD ročně.

Generální ředitel  Simon Kim společnosti Hashed zabývající se rizikovým kapitálem ve středu pro Cointelegraph uvedl, že „nemá smysl uvalovat daň na kryptoměny před přijetím příslušných zákonů, které jasně stanoví rozsah podnikání souvisejícího s kryptoměnami a jsou předpokladem pro zdanění“. „Bez důkladného průzkumu může prosazování zdanění kryptoměn způsobit různé nehody a vyvolat vážné problémy v oblasti spravedlivého zdanění, protože systém ochrany investorů pro kryptoměny ještě nebyl zaveden.“

Zatímco FSC pracuje na přípravě nových zákonů v rámci DABA, Yoon má v plánu zřídit Agenturu pro digitální průmysl, která bude sloužit jako odrazový můstek pro regulační otázky v krypto průmyslu.

Podle organizace OECD představuje trh s kryptoměnami „významné riziko“ v oblasti daňové transparentnosti a tvrdí, že bez dodatečných ochranných opatření se všechny zisky z daní nakonec ztratí.

OECD navrhla dodatečná opatření pro vykazování kryptoměnových transakcí a identifikování uživatelů, aby zvýšila transparentnost pro mezinárodní daňové úřady.

Organizace OECD uvádí, že při současném vykazování kryptoměnových transakcí nemají daňové úřady o transakcích dostatečný přehled. Podle OECD představuje trh s kryptoměnami pro daňovou transparentnost značné riziko a tvrdí, že bez dodatečných bezpečnostních opatření se všechny zisky z daní z kryptoměn časem ztratí.

V návrhu se doporučuje, aby fyzické osoby a podniky, které už obchodují s kryptografickými službami – včetně burz, maloobchodních transakcí a převodu tokenů – měly 12 měsíců od data nabytí platnosti nových pravidel na to, aby splnily tato nová nařízení na podávání výkazů.

„Na rozdíl od tradičních finančních produktů se kryptoměny mohou převádět a držet bez dohledu tradičních finančních institucí a bez toho, aby měl jakýkoliv centrální správce úplný přehled o uskutečněných transakcích anebo o držení kryptoaktiv,“ uvádí se ve shrnutí zprávy.  

Návrh bude veřejnosti k dispozici k připomínkování do 29. dubna, přičemž připomínkové řízení se očekává koncem května. OECD uvedla, že o změněných pravidlech vykazování chce informovat v průběhu říjnového summitu G20 na Bali.

Tým FutureMining

Tým FutureMining

Sdílet

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Chcete si nechat ujít další růst kryptoměn?

Nechcete se radši dozvědět více? 

Nechte nás na sebe kontakt a my se vám obratem ozveme.