Těžaři bitcoinů usilují o uhlíkovou neutralitu těžbou v blízkosti datových center

Společnosti, které se zabývají těžbou bitcoinů musí kvůli novým předpisům prokázat uhlíkovou neutralitu.
U těžby bitcoinu způsobem Proof of Work začalo docházet k novým znepokojením, protože vedoucí pracovníci a investoři věnují větší pozornost environmentálním, sociálním a správním faktorům. Mnozí těžaři kryptoměn proto zdůrazňují ekologicky šetrné postupy tím, že si pořizují uhlíkové kompenzace, ačkoliv někteří namítají, že to k zajištění ekologické těžby nestačí.

Například kanadský podnikatel Kevin O’Leary řekl, že obvykle indexuje veřejné těžební společnosti jako Marathon Digital Holdings, Riot Blockchain Inc. a další.  Avšak upozornil, že jakmile tyto společnosti prohlásili, že jsou uhlíkově neutrální prostřednictvím uhlíkových kompenzací, jejich akcie drasticky klesly. O’Leary se domnívá, že příčinou je obava plánovaného auditu uhlíkových kreditů. Na což ještě prohlásil, že uhlíkové offsety nejsou auditovatelné.

Těžba bitcoinů a datová centra

Aby byla zajištěna těžba s nulovými emisemi uhlíku, těžaři bitcoinů by měli stavět souběžně s datovými centry, čímž by těžební společnosti mohli efektivně využívat přebytečnou energii vypuštěnou z datových center k těžbě Bitcoinu.

Například společnost Bizero takovýto model zavedla již před dvěma lety v Norsku, kde společnost vybudovala infrastrukturní partnerství s místní vládou, která teď uvolňuje nevyužitou vodní energii pro těžbu Bitcoinu. Společnost Bitzero také dodává pevná datová centra vyrobená z udržitelných a místních materiálů, která se skládají z technologie zachycování tepla.

Dále společnost Argo Blockchain, rovněž plánuje otevřít datové centrum v západním Texasu, kde bude provádět těžební operace. Ačkoliv Argo nezastává přístup nulového vytěsňování uhlíku, generální ředitel řekl, že cílem společnosti je stát se uhlíkově neutrální. 

Stejně jako společnost Argo nebo Bizero využívá obnovitelné energie pro svoji těžbu, tak i další, například energetické a plynárenské společnosti, také zakládají své obchody v oblastech, kde se uvolňuje energie.

Například výrobce energie ExxonMobil již rok v tichosti těží bitcoin v oblasti Bakken v Severní Dakotě v rámci plánu na omezení emisí ze spalování plynu.
Typický vrt v Bakkenu produkuje ropu, ale také zemní plyn, který se spaluje nebo vypouští do atmosféry. Místo spalování plynu spolupracuje společnost Exxon se společností Crusoe Energy na zachycení plynu a jeho odvádění do generátorů, kde těží bitcoiny.

Nulová uhlíková stopa

Zatímco ekologická těžba bitcoinů je teď velkým tématem, někteří tvrdí, že tyto iniciativy spolu s nulovými emisemi uhlíku se staly rozhodujícími pro těžaře, kteří chtějí zůstat na trhu.

Například v New Yorku se snaží přijmout legislativu, která omezí těžební operace bitcoinů. V Kazachstánu zase vláda navrhla požadavky na provozovatele těžby kryptoměn, aby před zahájením provozu nahlásili spotřebu elektřiny a “technické specifikace” pro připojení k elektrické síti.

Tým FutureMining

Tým FutureMining

Sdílet

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Chcete si nechat ujít další růst kryptoměn?

Nechcete se radši dozvědět více? 

Nechte nás na sebe kontakt a my se vám obratem ozveme.