Ukrajina je třetí zemí mimo EU, která se připojuje k Evropskému blockchainovému partnerství

S konečným cílem integrovat svůj digitální ekonomický prostor s EU plánuje Ukrajina rozšířit své mezistátní partnerství s blockchainovou sítí o další země.

Po Norsku a Lichtenštejnsku se Ukrajina stala třetí zemí mimo Evropskou unii, která se připojila k Evropskému blockchainovému partnerství (EBP), iniciativě odvozené 27 členskými státy za účelem poskytování přeshraničních veřejných služeb.

Ministerstvo digitální transformace Ukrajiny v pátek oznámilo krok země připojit se k EBP jako pozorovatel. S konečným cílem integrovat svůj digitální ekonomický prostor s EU plánuje Ukrajina rozšířit své partnerství s mezistátní blockchainovou sítí o další země.

Záměr Ukrajiny připojit se k EBP se datuje k červenci 2021, kdy Oleksij Žmereneckij, šéf parlamentní skupiny Blockchain4Ukraine, a Konstantin Yarmolenko, zakladatel a generální ředitel společnosti Virtual Assets of Ukraine, napsali dopis Ursule von der Leyenové, předsedkyni Evropské komise. V dopise deklarovali zájem Ukrajiny připojit se k EBP a Evropské infrastruktuře blockchainových služeb (EBSI). Von der Leyenová později potvrdila perspektivu přistoupení Ukrajiny k EBP v roli pozorovatele.

V rozhovoru pro Cointelegraph Yarmolenko uvedl, že Ukrajina má zájem o provozování testovacího uzlu EBSI a pilotních případů využití přeshraničních veřejných služeb založených na technologii blockchain. Vyzdvihl, že dary v kryptoměnách se během rusko-ukrajinské války „ukázaly jako důležitá podpora“, a uvedl:

„Dalším krokem je plná blockchainová integrace Ukrajiny a EU na základě iniciativ EBP/EBSI.“

Po spolupráci s EBP na pilotních případech využití blockchainu v roli pozorovatele usiluje Ukrajina o získání plného členství. Yarmolenko dále prozradil, že Ukrajina se zaměřuje na další blockchainová partnerství, aby mohla občanům Ukrajiny poskytovat přeshraniční veřejné služby, včetně ověřování vzdělávacích titulů/diplomů a dokladů totožnosti a registrace a podpory uprchlíků/ azylantů.

Při sdělování podrobností o partnerství Yarmolenko uvedl, že krok k připojení k EBP je způsobem, jak posílit vazby s EU, a dodal, že „bych to dokonce nazval blockchainovou integrací s EU“.

Kromě toho, když poukázal na jednu z výhod celoevropského blockchainového partnerství, Žmereneckij zdůraznil, že přistoupení Ukrajiny k EBP sníží uznávání ukrajinských dokladů pro vysokoškolské vzdělání a řidičských průkazů pro ukrajinské uprchlíky v Evropě.

Mairead McGuinnessová, komisařka Evropské komise pro finanční služby, finanční stabilitu a unii kapitálových trhů, nedávno zdůraznila potřebu „regulace všech kryptoaktiv – ať už jde o kryptoaktivy bez krytí, nebo o tzv. stablecoiny“.

Komisař EU rovněž prozradil, že plánuje projednat návrh s francouzskou vládou prostřednictvím Markets in Crypto Assets (MiCA):

„Pravidla MiCA budou vhodným nástrojem k řešení obav týkajících se ochrany spotřebitelů, integrity trhu a finanční stability. To je něco, co je vzhledem k nedávnému vývoji tak naléhavé.“

Tým FutureMining

Tým FutureMining

Sdílet

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Chcete si nechat ujít další růst kryptoměn?

Nechcete se radši dozvědět více? 

Nechte nás na sebe kontakt a my se vám obratem ozveme.