Ve Švédsku chtějí zakázat těžbu kryptoměn

Švédi chtějí zakázat těžbu kryptoměn na území Evropské unie. Podporují je v tom i další země.

O zákazu těžby v EU se začalo mluvit v listopadu, kdy dva švédští regulátoři zveřejnili otevřený dopis, ve kterém vyzývají k zastavení těžby kvůli obavám z velké spotřeby energie.

Hrozba klimatických změn

Kryptoaktiva označili jako hrozbu klimatických změn, protože těžba bitcoinu a etheru podle nich spotřebuje dvakrát víc energie než celé Švédsko. Obávají se, že obnovitelné zdroje energie budou využívány k těžbě kryptoměn místo toho, aby směřovaly k veřejnému použití. Řešením by podle nich mohly být speciální daně na energeticky náročnou těžbu.

Politici v Německu, Španělsku a Norsku výzvu podporují.

Zákaz není řešením

Podle členů evropské kryptokomunity není těžba kryptoměn hlavním důvodem pokračující energetické krize v Evropě, kde jdou účty domácností za elektřinu raketově nahoru. Zastavení těžení kryptoměn považují za prvoplánové a snadné „řešení”, zatímco základní příčiny nedostatku energií jsou někde jinde. Zastánci kryptoměn taky tvrdí, že čínský zákaz z loňského roku nevedl k výraznému oživení těžby v EU.

Podle údajů Cambridgeského centra pro alternativní finance vzrostl švédský průměrný měsíční bitcoinový hashrate (výpočetní výkon použitý za sekundu při těžbě) mezi květnem a srpnem 2021 po zákazu Číny o 0,84 procentního bodu. Pro srovnání – americký hashrate vzrostl o 17,7 % procentních bodů.

Důkazy? Neexistují

Eric Wall, švédský softwarový inženýr a hlavní investiční ředitel společnosti Arcane Assets, uvedl, že ve Švédsku nevznikly žádné velké těžařské společnosti a neexistuje žádný důkaz, že by velkou část švédské obnovitelné energie vysávala těžba.

Tým FutureMining

Tým FutureMining

Sdílet

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Chcete si nechat ujít další růst kryptoměn?

Nechcete se radši dozvědět více? 

Nechte nás na sebe kontakt a my se vám obratem ozveme.