Ve Švédsku chtějí zakázat těžbu kryptoměn

Švédi chtějí zakázat těžbu kryptoměn na území Evropské unie. Podporují je v tom i další země.

O zákazu těžby v EU se začalo mluvit v listopadu, kdy dva švédští regulátoři zveřejnili otevřený dopis, ve kterém vyzývají k zastavení těžby kvůli obavám z velké spotřeby energie.

Hrozba klimatických změn

Kryptoaktiva označili jako hrozbu klimatických změn, protože těžba bitcoinu a etheru podle nich spotřebuje dvakrát víc energie než celé Švédsko. Obávají se, že obnovitelné zdroje energie budou využívány k těžbě kryptoměn místo toho, aby směřovaly k veřejnému použití. Řešením by podle nich mohly být speciální daně na energeticky náročnou těžbu.

Politici v Německu, Španělsku a Norsku výzvu podporují.

Zákaz není řešením

Podle členů evropské kryptokomunity není těžba kryptoměn hlavním důvodem pokračující energetické krize v Evropě, kde jdou účty domácností za elektřinu raketově nahoru. Zastavení těžení kryptoměn považují za prvoplánové a snadné „řešení”, zatímco základní příčiny nedostatku energií jsou někde jinde. Zastánci kryptoměn taky tvrdí, že čínský zákaz z loňského roku nevedl k výraznému oživení těžby v EU.

Podle údajů Cambridgeského centra pro alternativní finance vzrostl švédský průměrný měsíční bitcoinový hashrate (výpočetní výkon použitý za sekundu při těžbě) mezi květnem a srpnem 2021 po zákazu Číny o 0,84 procentního bodu. Pro srovnání – americký hashrate vzrostl o 17,7 % procentních bodů.

Důkazy? Neexistují

Eric Wall, švédský softwarový inženýr a hlavní investiční ředitel společnosti Arcane Assets, uvedl, že ve Švédsku nevznikly žádné velké těžařské společnosti a neexistuje žádný důkaz, že by velkou část švédské obnovitelné energie vysávala těžba.

Tým FutureMining

Tým FutureMining

Sdílet

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email