Venezuela a Indie daní kryptoměnu, Indové mají digitální rupii

Venezuelská a indická vláda schválily v souvislosti s kryptoměnami nový daňový zákon. Vybírat plánují až 20, respektive až 30 procent.

Cílem Venezuely je vybrat 2 až 20 % ze všech transakcí v jakýchkoli jiných měnách, než je národní měna. Těmi jsou  bolívar a jejich vlastní kryptoměna petro krytá ropou, která měla spasit tamější ekonomiku. 

Totální devalvace bolívaru

Bolívar byl opakovaně devalvovaný a jen v loňském roce ztratil více než 70 % hodnoty. Za poslední desetiletí se tak zbavil téměř veškeré své hodnoty.

Používání bitcoinů  ve Venezuele v posledních letech raketově rostlo. Tisíce místních podniků přešly na kryptoměny, aby přežily hyperinflaci. Vloni na podzim se velká letiště začala připravovat na platby za letenky a jiné služby v kryptoměnách v čele s bitcoinem.

Sníží závislost národa na hotovosti

Počet zemí s vlastní národní kryptoměnou zatím jako poslední rozšířila Indie. Digitální rupii spustí ve fiskálním roce počínaje 1. dubnem.

Současně oznámila nový daňový režim pro stávající digitální měny. To vedlo k fenomenálnímu nárůstu transakcí v digitálních měnách. Bere si 30% daň z jejich prodeje a 1% daň u zdroje. Od virtuální rupie si slibuje rychlost a efektivnost plateb. Indická ministryně financí Nirmala Sitharamanová uvedla, že by to znamenalo levnější a efektivnější správu měny. Národní kryptoměnu budou Indové zavádět postupně s cílem co nejvíc snížit vysokou závislost národa na hotovosti.

Tým FutureMining

Tým FutureMining

Sdílet

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email